Kilka ciekawostek o akumulatorach 12V

Kilka ciekawostek o akumulatorach 12V

Przenośne źródła energii mają liczne zastosowania w przemyśle i w zakresie użytku osobistego. Urządzeniami, które pozwalają magazynować energię elektryczną są baterie i akumulatory. Wiele zastosowań wymaga, by źródło energii było odnawialne, czyli by było możliwe jego ponowne naładowanie. Tego kryterium nie spełniają baterie. Akumulatory 12V są z kolei urządzeniami, w których jest to możliwe i przez to stanowiących dobre źródło zasilania licznych urządzeń i instalacji, które do swojego działania potrzebują energii elektrycznej.

Co to jest?

Akumulator 12V jest urządzeniem, w którym przebiegają reakcje chemiczne skutkujące wytworzeniem prądu elektrycznego. Energia elektryczna zostaje następnie użyta do zasilenia innego urządzenia, do którego obwodów zostało podłączone to źródło zasilania.

Z czego się składa?

Na budowę akumulatora składa się kilka elementów. Kluczowymi są jednak ogniwa chemiczne. Są to układy elektrod zanurzonych w odpowiednim elektrolicie, na których zachodzą wspomniane wcześniej reakcje chemiczne. W akumulatorze 12V (link) znajduje się kilka ogniw chemicznych połączonych ze sobą szeregowo, dzięki czemu uzyskuje się sumarycznie wyższe napięcie, niż posiadają pojedyncze ogniwa.

Jakie są rodzaje akumulatorów 12V?

Istnieje kilka podstawowych typów akumulatorów, które posiadają całe spektrum zastosowań. Najszerzej rozpowszechnionym z nich, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym, jest akumulator ołowiowy. Innym rodzajem jest akumulator litowo-jonowy, przydatny szczególnie w urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, czy laptopy. Jeszcze innym typem takich urządzeń jest akumulator niklowo-kadmowy.

Comments are closed.