
Jak zwiększyć funkcjonalność narzędzi poprzez bity udarowe?
Podczas kompletowania narzędzi do warsztatu nadchodzi moment poszerzenia możliwości używanego sprzętu. Jedną z częstszych operacji wśród majsterkowiczów jest wkręcanie i odkręcanie śrub. Do tego celu najbardziej poręcznym narzędziem jest wkrętarka. Aby zwiększyć jej funkcjonalność warto zaopatrzyć się w dobrej jakości końcówki, które będą służyły jak najdłużej.
Jak dobrać bity do wkrętarki?
Profesjonalne bity udarowe https://bezprzewodu.pl/bity_udarowe_milwaukee to elementy, które umożliwiają poprawne wkręcanie śrub i tworzenie trwałych połączeń. Korzystanie z narzędzi wysokiej jakości sprawia, że zakończenie śrubki nie ulega odkształceniu i może być wielokrotnie wkręcana i wykręcana.

Pojedynczy bit składa się z grota – części stykającej się ze śrubą – oraz napędu – umiejscowionego we wkrętarce. Ze względu na zastosowanie bity są dzielone na kilka rodzajów:
- do miękkiego podłoża – np. drewna. Moment obrotowy wkrętarki jest uzyskiwany powoli, dzięki czemu grot łagodnie przechodzi przez materiał,
- do twardego podłoża – są to bity, które mają dużą odporność na ścierania i wysoki moment obrotowy, który ma miejsce w ostatniej fazie wkręcania.
- uniwersalne – mają doskonałą przyczepność. Niektóre typy bitów z tej kategorii są zabezpieczane powłoką z tytanu dla lepszej ochrony, mają również chropowatą powierzchnię.
Poza podziałem bitów ze względu na rodzaj podłoża istnieją także inne rozróżnienia. Jednym z najpopularniejszych jest dopasowanie grotów do różnych typów śrub.
Jakie groty są najpopularniejsze?
Każdy bit udarowy można przyporządkować do kształtu końcówek śrub, jakie występują na rynku. Najczęściej używane są:
- bit krzyżowy (PH) – do nacięć pod kątem prostym – uniwersalny, używany do drewna, płyt gipsowo – kartonowych czy metalu,
- bit krzyżowy (PZ) – ma nacięcia krzyżowe przesunięte o 45 stopni względem siebie. Najczęściej używany do prac montażowych i stolarskich.