Rodzaje okularów ochronnych dla budowlańców i wskazówki dotyczące ich wyboru

Rodzaje okularów ochronnych dla budowlańców i wskazówki dotyczące ich wyboru

Podczas wykonywania wszelkiego rodzaju prac budowlanych należy wcześniej zadbać o dobór ochronnych środków ochrony wzroku. Muszą one być odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy, wygodne i łatwe w użyciu.

Normy prawne dotyczące okularów ochronnych

Środki ochrony indywidualnej, które są mocowane lub noszone na ciele, muszą ograniczać lub minimalizować oddziaływanie czynników szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia. Istnieją specjalne polskie normy i normy międzynarodowe, zgodnie z którymi wytwarzane są produkty.

Do głównych standardów ochrony należą:

  • Okulary budowlane nie mogą mieć żadnych pęknięć;
  • Kolejnym czynnikiem jest bezpieczeństwo – nie wolno stosować ostrych krawędzi ani wystających elementów;
  • Odpowiednia jakość soczewek okularowych i materiału, z którego są wykonane.

Normy wymagają również zwiększonej wytrzymałości soczewek, odporności na czynniki zewnętrzne i starzenie się. Taki przedmiot nie może się zapalić ani skorodować. Okulary ochronne Milwaukee jak te tutaj dobrze przylegają do głowy i nie spadają podczas prac budowlanych. Są one odporne na zarysowania i zaparowanie. 

Okulary budowlane, a materiał wykonania

Istnieje kilka rodzajów materiałów, z których mogą być wykonane okulary ochronne dla budownictwa, w tym powłoka przeciwmgielna. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje.

Wykonane z hartowanego, bezbarwnego szkła – są używane głównie do pracy przy maszynie. Na przykład, takie środki ochrony są zalecane do noszenia podczas pracy z urządzeniami do toczenia, frezowania, ślusarstwa, szlifowania, wiercenia. Główną zaletą jest to, że materiał ten jest praktycznie niezniszczalny i odporny na zarysowania, nie szkodzą mu rozpuszczalniki ani odpryski metalu. Plastikowy sprzęt ochronny jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych materiałów. Jest praktycznie niezniszczalny i nie ulega zarysowaniom. Produkt jest odporny na starzenie i o połowę lżejszy od hartowanego szkła mineralnego. 

Comments are closed.