Rola olejów wrzecionowych
Prawidłowe działanie różnego rodzaju maszyn w dużej mierze uzależnione jest od zastosowania odpowiednich dodatków. Wszystkim elementom maszyn, które wprawiane są w ruch i w ten sposób pracują godzinami, należy stworzyć odpowiednie do tego warunki, co możliwe jest tylko przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju oleju mineralnego.
Rodzaje olejów
Ten rodzaj olejów powstaje najczęściej w procesie rafinacji ropy naftowej lub z innych źródeł. One także różnią się swoimi właściwościami oraz zastosowanymi dodatkami, które mogę wpływać na ich cechy fizyczne, np. lepkość. Tym samym mogą również mieć zupełnie inne przeznaczenie. Wśród olejów mineralnych wyróżnia się olej smarowy, napędowy, opałowy, transformatorowy. Oleje smarowe stosowane są właśnie w maszynach i urządzeniach.
Olej wrzecionowy – właściwości i zastosowanie
Jedną z najważniejszych odmian olejów smarowych jest olej wrzecionowy. Jego głównym przeznaczeniem jest zapobieganie tarciu, co ma niebagatelny wpływ na pracę całego urządzenia, jego wydajność, a także zużycie. Stosuje się go jako element smarny w maszynach, które posiadają w swojej budowie szybkoobrotowe elementy, np. w łożyskach. Jego celem jest stworzenie optymalnych warunków, aby każde urządzenie pracowało wydajnie i nie generowało problemów i awarii wstrzymujących pracę. Regularne stosowanie olejów wrzecionowych zapobiega także rdzewieniu oraz przedłuża żywotność każdej maszynie.
Dobór właściwego oleju jest bardzo istotny. Różnią się one między innymi lepkością czy dodatkami uszlachetniającymi, które wpływają na ich inne właściwości fizyczne, dlatego konieczne jest wybranie odpowiedniego produktu do swoich celów z myślą o zastosowaniu go w określonym urządzeniu. Oleje można zakupić w mniejszych i większych pojemnościach, dzięki czemu zakupiony produkt będzie jeszcze lepiej wpisywał się w osobiste potrzeby oraz preferencje.