Jakie zastosowanie mają rękawice dielektryczne?

Jakie zastosowanie mają rękawice dielektryczne?

Pracę w środowisku, w którym może dojść do porażenia prądem wymagają odpowiedniego wyposażenia. Jego głównym celem jest ochrona życia i zdrowia pracowników, którzy wykonują tego rodzaju czynności. W sytuacji, gdy mogą mieć bezpośrednią styczność z elementami naelektryzowanymi lub takimi, które po prostu przewodzą prąd, a jednocześnie zobligowani się do ich manualnej obsługi, muszą posiadać rękawice, które nie przewodzą prądu. Dlatego wśród akcesoriów bhp znaleźć można także takiego rodzaju elementy ochronne.

Jakie zastosowanie mają rękawice dielektryczne?

Rękawice dielektryczne mogą być wykorzystywane jako samodzielny sprzęt ochrony podczas pracy przy napięciu, które nie przekracza 1kV. Powyżej tego napięcia mogą stanowić wyłącznie dodatkowe zabezpieczenie, co oznacza potrzebę stosowania dodatkowych akcesoriów zabezpieczających. Mają zastosowanie przy różnego rodzaju pracach elektrycznych i w zależności od ich charakteru, skorzystać można z rękawic dwupalczastych oraz pięciopalczastych. Rękawice najczęściej wykonuje się z kauczuku lub lateksu, które nie przewodzą prądu, przez co zapewniają bezpieczeństwo w trakcie pracy. Jednocześnie, przed każdym ich użyciem niezbędne staje się dokładne sprawdzenie tego wyposażenia pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznym.

Jak długo można wykorzystywać rękawice dielektryczne?

Z uwagi na ich specyficzne przeznaczenie, rękawice dielektryczne nie podlegają tylko standardowej, codziennej kontroli. Niezbędne staję się ich regularne testowanie raz na pół roku. Pozwala to określić ewentualny stopień zużycia materiału, jego aktualną wytrzymałość i stwierdzić, czy rękawce mogą być w dalszym ciągu użytkowanie. Wykonanie takiego badania należy do obowiązków pracodawcy z uwagi na ciążące na nim zobowiązania, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie pracy.

Comments are closed.