Na co zwrócić uwagę kupując kołki do karton gipsu?

Na co zwrócić uwagę kupując kołki do karton gipsu?

Ściana z gipsu kartonowego, ze względu na materiał, z którego jest wykonana, nie ma wytrzymałości np. cegły. Nie oznacza to jednak, że nie można powiesić na nim ciężkiego obrazu, lustra czy szafki. Wystarczy użyć odpowiednich kołków do płyt kartonowo-gipsowych. Jakie kołki do karton gipsu wybrać ? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Kołki do lekkich konstrukcji, które powinieneś mieć w domu

Do lekkich instalacji, które zwykle czekają na nas w domu, wystarczą kołki do karton gipsu uniwersalne, uchylne i tzw. szpilki. ślimaki (dostępne online m.in. na Eldor24.pl).

Motyl którego budowa i działanie opierają się na haczykach charakterystycznych skrzydeł. Podczas montażu śruba jest chwytana przez elastyczną końcówkę, która rozszerza się i blokuje w panelu po wyciągnięciu. Do mocowania należy używać wkrętów o średnicy zalecanej przez producenta – większe wkręty mogą zniekształcić trzpień. Nośność szpilki jest zbliżona do ślimaka – idealna do opraw oświetleniowych. dobrze zaprojektowany kołek uniwersalny ma tę zaletę, że można go zainstalować w większości materiałów budowlanych i podłożach mieszanych — niektóre z nich mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, a inne z pełnej cegły. Zastosowana technika wpływa na przydatność kołków i ich prawidłowe osadzenie w każdym podłożu – pęcznieją w materiałach stałych i odkształcają się w pustkach. Smukła wersja zatrzasku radzi sobie z takimi obciążeniami jak konsole telewizyjne, umywalki czy szafki.

Jak montować płyty gk?

Jeśli użyjemy kołka rozporowego, możemy powiesić na ścianie płaski ciężarek o wadze do 25kg. Im dalej przedmiot znajduje się od ściany, tym mniejszy jest jego ciężar, dzięki czemu kołek nie może się wysunąć i wyrwać dziury w panelu. Kołki i gwoździe nie powinny być wbijane zbyt blisko, z zachowaniem minimalnej odległości między nimi 15 cm. Dla osłony z dwóch desek (2 x 12,5 mm) możemy zmniejszyć rozstaw do 7,5 cm.

Wiszące przedmioty na płycie gipsowo-kartonowej najlepiej wykonywać za pomocą specjalnych kołków, które są mocowane w materiale lub z tyłu płyty. Możemy wówczas obciążyć ściankę działową większym obciążeniem, jednak nie większym niż 35 kg na kołek, pamiętając, aby środek ciężkości elementu wiszącego nie znajdował się dalej niż 20 cm od ściany. Obciążenie można nieco zwiększyć stosując więcej kołków, grubsze deski (18mm) lub deski dwu lub nawet trzywarstwowe. Poszerzenie słupów ramy nie wpływa na wytrzymałość samej płyty.

Comments are closed.