Klej do metalu – co warto o nim wiedzieć?
Używanie kleju do metalu nie jest podstawową metodą łączenia tego typu materiałów. Czasami jednak warto zastosować takie rozwiązanie. W jakich konkretnie sytuacjach świetnie się sprawdzi?
Klej do metalu – kiedy go użyć?
Wspomniana opcja przydaje się, kiedy ma powstać konstrukcja o jednocześnie niskiej masie oraz dużej sztywności. Klej do metalu używany jest również, gdy jeden z elementów jest wyraźnie mniejszy niż pozostałe. Ponadto świetnie się sprawdza przy łączeniu części metalowych z egzemplarzami wykonanymi z innego surowca, na przykład tworzywa sztucznego albo szkła.
Mocne strony klejenia metali
Zastosowanie kleju do metalu posiada bardzo ciekawą zaletę, a mianowicie nie powoduje odkształceń termicznych i nie osłabia części łączonych, jak to ma miejsce chociażby przy spawaniu. Umożliwia ponadto zachowanie powierzchni materiału w stanie niezmienionym, ponieważ nie pojawia się potrzeba wkręcania śrub, wiercenia otworów, czy też nitowania. Nie trzeba również stosować dodatkowych uszczelniaczy. Klejenie jest też jedyną technologią, jaka stwarza możliwość połączenia bez powstania przebarwień blach nierdzewnych bezotworowo i bezzakładkowo.
Dodatkowo przy klejeniu przemysłowym nie powstaje konieczność poszukiwania pracowników o specjalnych kwalifikacjach. Praktycznie każdy potrafi posługiwać się klejem do metalu. Zmniejsza to koszty zatrudnienia, ponieważ osoba bez dodatkowych uprawnień otrzymuje niższą wypłatę niż specjalista. Inaczej to wygląda chociażby przy spawaniu, którego nie można zlecić dowolnemu pracownikowi.